Energetický audit se skládá z několika na sebe navazujících částí. Jde o poměrně rozsáhlý dokument, jehož délka může zabírat i více než 100 stran.
Zde je důležité všechny součásti hodnoceného objektu podrobit hodnocení s jednotnou rozlišovací úrovní, to znamená neupřednostňovat některou z hodnocených oblastí na úkor jiné. Dále je důležité, aby analýzy byly provedeny odborně správně.
Opatření, která povedou k dosažení energetických úspor, je nutno stanovovat tak, aby byla technicky skutečně proveditelná.
Zde je důležité, aby technicky proveditelné návrhy byly efektivní z pohledu celkového provozu budovy. Dále je též důležité, aby byly alespoň rámcově v souladu s potřebami zadavatele auditu (investora).
K ekonomickému vyhodnocení se v rámci energetického auditu používá evaluačních metod, kterými jsou:
1. prostá doba návratnosti [Ts] (roky)
2. reálná doba návratnosti [Tsd] (roky)
3. čistá současná hodnota [NPV] (Kč)
4. vnitřní výnosové procento [IRR] (%)
Ekonomické zhodnocení posuzovaných variant je v rámci energetického auditu jeho zásadní součástí. Navrhovaná opatření jsou pečlivě posouzena z pohledu jejich investiční náročnosti (současné i budoucí - např. v případě nutné renovace dílčích prvků stavby).
Doplňující informace: již dávno neplatí, že referenční úroková sazba = pouze míra výnosnosti desetiletých státních dluhopisů. Se zadavatelem jsou podrobně konzultovány jeho možnosti a investiční preference, a na základě toho je pak posuzována i dosažená výše vnitřního výnosového procenta.
Závěrem energetického auditu je doporučení auditora k provedení jednoho nebo kombinace více druhů opatření. Výsledek energetického auditu je závazný.
Energetický štítek obálky budovy je součástí energetického auditu, který je jedním z podkladů při podávání žádosti o přidělení finančních prostředků v rámci některého z vypisovaných dotačních titulů.
Na přání zákazníka provádíme i nadstandardní analýzu, která jde nad rámec zákonných požadavků a dokresluje energetický audit o specifické faktory (modelování se zahrnutím pohybu cen energie apod.). Jde o doplňkový, nadstavbový dokument.