INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Zelená úsporám a norma 730540 -2

Zelená úsporám a norma 730540 -2

10.02.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2929x

Vážený pane inženýre, jsem v závažné situaci, mám doložit oporou v normě, platné Uw 2,9 pro okna. Okna dole byla špaletová ze začátku 60let. min. stol. a okna v patře zabudovaná začákem let 70 tých při nástavbě domu zdvojená. Jsem naprostý laik. Našla jsem u této normy, že v roce 1994 udávala hodnotu 2,9. Domnívám se tedy , že uváděná okna nemohla mít lepší Uw spíše ještě horší např. 3,2 Uw.

Okna byla v roce 2009 vyměněna za okna plastová a v rámci Zelená ús.požádáno o dotace . Požadavky byly splněny a okna proplacena. Vloni nám poslali dohlídku, ta na místě žádné závady neshledala .A tak opět prohlíželi dokumentaci ,protože nutně potřebují dostávat peníze zpět. Přišlo mi , že jsem nesplnila podmínky a nejprve mi poslali, že Uw u stávajících oken 2,9 neodpovídá normě, ČSN 730540-3 která u původních výplní dovoluje maximálně 2,4 Uw a chtěli vše přepočítat. Proti tomuto jsem se důrazně ohradila a nyní jsme ve fázi , kdy mám pro Uw 2,9 u st. oken prokázat oporu v normách. Pokud to nedoložím, dotaci budou požadovat zpět. Na advokáty nemám, jsem již v důchodu a pečuji o závažně nemocného manžela . Hledám pomoc kde se dá. Děkuji za vyjádření Dolanská

Autor: Dolanská

Odpověď:

Dobrý den paní Dolanská,

já bych to neviděl až tak černě, jak se na první pohled může zdát. Je tady několik bodů, které před tím, než Vás někdo bude nutit vracet dotaci, je nutno prokázat. Vycházím tedy z toho, že vše je přesně tak, jak píšete.

  1. Není na Vás, abyste prokazovala nějakou hodnotu součinitele prostupu tepla, ale na tom, kdo Vám prováděl energetický výpočet. Tedy zřejmě projektant nebo jeho spolupracovník. Ti museli nějak dojít k závěru, že výchozí hodnota Uw je těch uvažovaných 2,9 W/(m2.K). S normou to nemá nic společného, hodnotí se stav konkrétních oken a ne nějaká imaginární hodnota.
  2. Jak Vám vlastně vůbec chtějí dokázat, že hodnota byla taková, jako tvrdí,  a ne jiná? Vždyť okna jsou dnes už vybouraná.
  3. I kdyby ale věc dopadla ve Váš neprospěch - úředník je úředník - osoba, která výpočet prováděla, je ze zákona pojištěná, takže by bylo možno vymáhat vzniklou škodu na zpracovateli dokumentace.
  4. Ve výpočtu hraje velmi podstatnou roli - možná závažnější než součinitel prostupu tepla okna - výpočtová intenzita výměny vzduchu před a po výměně. Pokud se pamatuji dobře, ke konci programu Zelená úsporám bylo stanoveno, jaké hodnota se mají uvažovat - chtělo by to se podívat, co je ve výpočtu skutečně počítáno.
  5. Neznám podrobnosti ani Vaše finanční možnosti, ale doporučoval bych nepouštět se na vlastní pěst do nějakých diskusí s úředníkem. Spíše bych doporučoval nechat si zpracovat nějaké stanovisko v několika bodech a dal bych to právníkovi, aby závěry úředníka napadl. Z vlastní zkušenosti v rámci tohoto dotačního programu vím, že některé argumenty úřednických "odborníků" jsou přinejmenším velmi zvláštní.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko