INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / PENB a měření termokamerou - bytový dům, Praha

PENB a měření termokamerou - bytový dům, Praha

28.04.2016 | Komentáře: 0 | Přečteno: 1993x

Dobrý den, poptávám pro SVJ na Praze 6 PENB a změření úniků tepla z bytového domu termokamerou. V případě Vašeho zájmu mě kontaktujte na tel. 7xx xxx xx6 nebo emailu (e-mailová adresa).

 

Autor: Singerová

Odpověď:

Vážená paní Singerová, děkuji Vám za zaslaný dotaz a navazuji i na náš včerejší telefonát (hovořili jsme o možnostech snížení energetické náročnosti Vašeho domu, identifikaci problematických míst a dalším postupu). V bodech shrnuji jak navrhujeme pokračovat dále.

Postup ke snížení energetické náročnosti bytového domu

PENB ukáže energetickou náročnost nemovitosti (současný stav, resp. pro navrhovaný stav) a na úsporná opatření by bylo možné žádat podporu z dotačního programu Nová zelená úsporám

Zajištění projektové dokumentace 

V první řadě bude nutné zajistit projektovou dokumentaci současného stavu nemovitosti. S velkou pravděpodobností ji bude mít k dispozici archiv stavebního úřadu.

 

Zde jsou kontakty na Váš místní stavební úřad pro Prahu 6Z projektové dokumentace byste měli jako SVJ mít k dispozici zejména pohledy, půdorysy, řezy, technickou zprávu + ideálně i další dokumenty. Je velká šance, že na úřadě podklady budou k dispozici.

Hned kousek od úřadu je copycentrum. Kopírují tam i formáty A1, což by mělo bohatě stačit (zkušenosti s touto firmou nemáme, ale je blízko, snad bude v pořádku).

Prosím, až budete mít podklady k dispozici, mohla byste pořídit fotografie/náhledy (stačí lepším mobilem, digitálním fotoaparátem, ...), abychom měli lepší představu o charakteru budovy? Část jsem viděl na Google Earth (včetně nástavby, o které jsme hovořili), ale projekt je projekt.

Pokud by nebylo možné podklady získat nebo by některé chyběly, bylo by zapotřebí připravit tzv. pasport budovy (projektová dokumentace současného stavu, popř. jednodušší zákres nemovitosti).

Termografii při dubnových teplotách nedoporučujeme

Termografické měření v tomto období opravdu velmi nedoporučujeme, jeho výsledky by byly zcela neprůkazné a šlo by o "vyhozené peníze". Pro podložení tvrzení viz prosím certifikaci.

PENB se bez podkladů udělat nedá

Pokud Vám bude někdo nabízet zpracování PENB bez studia projektu, osobní návštěvy či (pokud projekt nebude k dispozici) bez zaměření nemovitosti, doporučuji jeho služeb nevyužívat. Tomuto tématu jsme se věnovali v jednom z předchozích dotazů nazvaných Proč se na trhu liší ceny nabízených PENB?

Shrnutí: analýza stavu, příprava PENB a návrh úsporných opatření

Pro další postup by bylo možné navrhnout toto:

  1. Získání projektové dokumentace
  2. Pokud nebude k dispozici, zaměření stavby pro přípravu pasportu vč. analýzy stavu stavby pro určení problémových míst (návštěva nemovitosti by byla nutná v každém případě)
  3. Zpracování PENB
  4. Diskuse návrhů opatření podpořená orientačním výpočtem možností a jejich dopadů (pro dotační program NZÚ a pro úspory energie jako takové
  5. Příprava návrhů formou projektové dokumentace pro stavební povolení + zpracování a podání žádosti o dotaci v programu Nová zelená úsporám.

Autor: Jan Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko