INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / Proč se tak liší ceny energetických štítků?

Proč se tak liší ceny energetických štítků?

29.03.2016 | Komentáře: 0 | Přečteno: 3064x

Dobrý den, potřebuji nechat zpracovat energetický štítek na rodinný dům. Přišly mi nabídky od 1.500,- Kč do 9.000,- Kč. Proč se tak liší?

Autor: Kamila Brejchová

Odpověď:

Poznámka na úvod: neříkáme a priori, že levné průkazy jsou špatné. Pouze shrnujeme, jak se průkaz zpracovává a co vše je k tomu potřeba. Z toho důvodu nám někdy extrémně nízká cena nedává ekonomický smysl.

Vážená paní Brejchová, děkuji Vám za položený dotaz. Pod pojmem energetický štítek máte zřejmě na mysli průkaz energetické náročnosti budovy.

Průkaz energetické náročnosti budovy je dokument, který má několik desítek stran (standardně 50+).

Průkaz energetické náročnosti budovy je dokument, který má několik desítek stran (standardně 50+). 

Cena průkazu závisí na různých faktorech, jako je typ a charakter budovy, dostupnost podkladů či úroveň vybavení nemovitosti tzv. technickými zařízeními budovy (systémy chlazení, přípravy teplé vody apod.). Zákon č. 406/2000 Sb. říká, že průkaz musí být zpracován objektivně, úplně a pravdivě.

Zdroj: Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií v aktuálním znění

 

Kontaktovat energetického specialistu

Role energetického specialisty

Průkaz mohou zpracovávat energetičtí specialisté s patřičným oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu - jako např. energetický specialista Ing. Zdeněk Petrtyl (ev. číslo 0971) a je zapotřebí věnovat této činnosti dostatečnou péči.

Prohlídka nemovitosti je nutná

A zde se dostáváme k jádru věci. Nejde-li o novostavbu, je nutné, aby se energetický specialista přijel na nemovitost podívat, jinak nelze průkaz zpracovat objektivně, úplně a pravdivě. Není totiž možné posuzovat něco, co daný odborník vlastně neviděl.

Projektová dokumentace hraje velkou roli

Pro přípravu energetického modelu, ze které se dále vytvoří vlastní průkaz, je nutné vycházet z projektové dokumentace stavby. Není-li dokumentace dostupná, musí se provést zaměření nemovitosti. Jinak nelze určit ani plochy ani objemy jednotlivých zón nemovitosti a průkaz pak nemá vypovídací hodnotu.

Aktivity - sečteno a podtrženo

Zpracování průkazu tedy obnáší:

 • Jednání se zákazníkem
   
 • Přípravu nabídky
   
 • Cestu na místo a zpět
   
 • Analýzu nemovitosti
   
 • Prostudování podkladů
   
 • Přípravu energetického modelu budovy
   
 • Vlastní energetické výpočty
   
 • Tisk a kompletaci
   
 • Zaslání výtisků a elektronické verze klientovi

 

Zpracování se opravdu nevyplatí uspěchat. Spočítejte si jen namátkově, jakou asi může věnovat péči zpracování průkazu (v hodinách) pro Vás někdo, kdo se nechce na dům ani přijet podívat. Kolik času věnuje prostudování podkladů (nechce-li je ani vidět) a jakou si může dát práci s vlastními výpočty (odhlédnuto od nákladů na cestu a prohlídku, když nikam nejede)...

 

 Kontaktovat energetického specialistu 

V čem tedy může být riziko?

Riziko důsledků nesprávné přípravy průkazu (tj. když se nějaká z výše uvedených činností ošidí) spočívá v tom, že takový průkaz nemá potřebnou vypovídací hodnotu. Setkáváme se někdy s názorem "vždyť já ten průkaz nechci, tak proč za něj ještě platit". Bohužel je to stejné jako s technickou kontrolou u automobilu. Také tu by nejraději mnozí lidé oželeli. Všechno by bylo "v pořádku" do té doby, než jim auto selže. Při kontrole policií by se ukázalo, že vůz nebyl v takovém stavu, v jakém by ostatní řidiči očekávali - včetně majitele. Proto došlo k havárii.

Jak to souvisí se stavebnictvím a domem? Není-li průkaz zpracován odpovídajícím způsobem, může být kupující nebo nájemce uveden v omyl. Účty za energii totiž samy o sobě o energetické náročnosti domu nemusí vypovídat objektivně.

PENB se totiž zpracovává pro normové exteriérové a interiérové podmínky a jako takový má vypovídací hodnotu podobnou deklarované spotřebě u auta. I s Octavií 2.0 FSI se dá jet za 6,5 litru na 100 km nebo za 11. Záleží na řidiči. Údaj o objektivní udávané spotřebě tak dává potenciálnímu kupci auta důležitou informaci.

Nesprávně zpracovaný průkaz energetické náročnosti tak může dokonce ohrozit celou transakci prodeje či pronájmu nemovitosti (i zpětně). Byl-li nový majitel či nájemník uveden v omyl, může poukázat na uzavřenou smlouvu jako na neplatnou.

S poctivostí nejdál dojdeš

Na trhu chceme být i za 20 let. Nejen proto se řídíme výše uvedeným heslem. Skoro bychom se vsadili, že na trhu vždycky najdete někoho levnějšího než jsme my. Zcela jistě však nejsme ani nejdražší. S každým podpisem a razítkem daným na dokument, který opouští naši kancelář však máme jistotu, že jsme odvedli poctivou práci.

Kontaktovat energetického specialistu

 

Kvalitní průkaz energetické náročnosti budovy | INKAPO

Autor: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko