INKAPO
Zasílání novinek E-mailem

rychlý kontakt


Ing. Zdeněk Petrtyl
energetický specialista

tel.: 724 034 897
e-mail: z.petrtyl@inkapo.cz

INKAPO
Ledenická 12
Srubec (okr. Č. Budějovice)
370 06 

Nechte nám rychlý vzkaz. Komunikace s námi Vás mile překvapí.

Zvukově izolační vlastnosti otvorových výplní

Na schopnosti otvorové výplně zvukově izolovat se podílejí následující faktory:

  • konstrukce funkční spáry

  • počet těsnění

  • tloušťka profilu (hmotnost běžného metru)

  • druh použité výplně a způsob jejího uložení

  • provedení připojovací spáry

Konstrukce funkční spáry a počet těsnění

Čím je funkční spára zalomenější, tím lepší součinitel vzduchové neprůzvučnosti Rw [dB].

Jednoduchá a plochá funkční spára Jednoduchá a plochá funkční spára Výrobek s II. třídou neprůzvučnosti, nevhodný do hlukově zatíženého prostředí
Vícenásobně zalomený tvar funkční spáry Vícenásobně zalomený tvar funkční spáry Tvar funkční spáry i přes stejný počet těsnění jako na vedlejším obrázku zajistí větší zvukový útlum výrobku.

Tloušťka profilu

Na schopnost konstrukce zvukově izolovat má pozitivní vliv zvyšující se hmotnost konstrukce. Z toho důvodu lze obecně říci, že čím masívnější profil, tím lepší zvukově izolační schopnost. Stejně tak i kombinace různých druhů materiálů do snedvičů zvyšuje zvukově izolační schopnosti celku.

Druh použité výplně a způsob jejího uložení

Podobně jako u tepelně izolačních vlastností má pro schopnost zvukově izolovat u otvorových výplní zásadní vliv druh použité výplně a způsob jejího osazení do zasklívací spáry. Jaké jsou nejdůležitější faktory?

Hmotnost výplně

Jednoduše platí, že čím větší hmotnost, tím větší zvukově izolační schopnost. Proto má z tohoto pohledu trojsklo lepší vlastnosti než dvojkslo se stejnými tloušťkami tabulí.

Střídání tlouštěk skel

Kombinace různých tlouštěk tabulí skla ve dvojskle nebo v trojskle přináší podstatné zlepšení. Dvě tabule 4 + 4 mm silné ve dvojskle mají o cca 2 dB menší schopnost zvukově izolovat než stejné dvojsklo s tabulem 4 + 6 mm.

vrstvení tabulí do sendvičů

Vrstvením tabulí do sendvičů a vytvoření dvojskla nebo trojskla s jedním nebo dvěma takovýmito sendviči opět zlepší zvukovou izolaci celku.

Výplň meziprostoru izolačních skel

Lze použít plynu SF6 (hexafluoridu síry), který má absorpční schopnosti a tím se zvýší zvukový útlum celku. Problém je nyní z hledisky ochrany životního prostředí, protože tento plyn při úniku životnímu prostředí škodí.

Provedení zasklívací spáry

Důležitá je hloubka uložení, větší hloubka znamená lepší zvukově izolační schopnost. Dále utěsnění celého zasklení a použité materiály.

Některé příklady profilů se zlepšenou zvukovou izolací jsou uvedeny na následujících obrázcích.

Použití trojskla jako výplně okna Použití trojskla jako výplně okna Základní způsob zvětšení zvukově izolační schopnosti okna (zlepšení je podle velikosti okna o cca 2 - 3 dB).
Hlubší uložení skleněné výplně Hlubší uložení skleněné výplně Toto řešení kromě zlepšení tepelně izolačních přínáší týž efekt i u zvukově izolačních vlastností
Předsazené sklo modifikovaného profilu a vrstvení skel.  Předsazené sklo modifikovaného profilu a vrstvení skel. Toto řešení přinese velký efekt z hlediska zvukové izolace.
Použití čtyřskla ve dřevěném okně Použití čtyřskla ve dřevěném okně Okno s celkově velmi dobrým řešením. Otázkou bude jeho cena a její návratnost jakožto investice oproti celkovému přínosu.

Připojovací spára

Připojovací spára ovlivňuje třídu zvukové izolace celého výrobku zásadním způsobem. Pro obsáhlost je připojovací spáře zpracována podrobněji v odborné sekci nebo podrobně v publikaci Okno - klíčová součást stavebokno-klíčová součást staveb.Máte zájem o podrobnější informace, poradenství či komplexní servis v oblasti oken a dveří? Rádi Vám pomůžeme!

kontaktujte nás

Zpět - tlačítko