INKAPO
Zasílání novinek E-mailem

rychlý kontakt


Ing. Zdeněk Petrtyl
energetický specialista

tel.: 724 034 897
e-mail: z.petrtyl@inkapo.cz

INKAPO
Ledenická 12
Srubec (okr. Č. Budějovice)
370 06 

Nechte nám rychlý vzkaz. Komunikace s námi Vás mile překvapí.

Normové požadavky na okna a dveře

Závaznost technických norem není obecně platná, což zákazníka staví do poněkud komplikované pozice.

Technické vlastnostiklíčový obrázek nezávislé na materiálu stanovuje ČSN EN 14351-1+A1 - Okna a dveře - Norma výrobku, funkční vlastnosti - Část 1: Okna a vnější dveře bez vlastností požární odolnosti a/nebo kouřotěsnosti. Poslední vydání této technické normy je z února 2011. Je to v současnosti základní technická norma stanovující souhrn sledovaných vlastností oken a dveří.

V dubnu 2012 byl vydán dodatek k normě Z1, který přinesl změnu v tom, že hledisko povrchové teploty klasifikované tzv. teplotním faktorem bylo zařazeno z části závazné do části pouze doporučené.

Zde je však důležité vědět, že v této normě se nelze dočíst, jakou konkrétní vlastnost je nutno po otvorové výplni požadovat - tedy například jakou hodnotu součinitele prostupu tepla (jedná se o ukazatel tepelně izolačních vlastností), jakou vodotěsnost, průvzdušnost a podobně.

ČSN EN 14351-1+A1 odkazuje pouze v případě hodnoty součinitele tepelného prostupu a v případě průvzdušnosti na ČSN 73 0540-2 - Tepelná ochrana budov - Část 2: Požadavky. Ostatní vlastnosti je třeba vždy odborně posoudit nebo případně navrhnout podle toho, do jaké budovy se ten který výrobek má použít při použití technických norem souvisejících s tou kterou posuzovanou oblastí.

Přehledný seznam nejdůležitějších technických norem lze nalézt zdeokno-klíčová součást staveb nebo v publikaci Okno - klíčová součást staveb okno-klíčová součást staveb.Máte zájem o podrobnější informace, poradenství či komplexní servis v oblasti oken a dveří? Rádi Vám pomůžeme!

kontaktujte nás

Zpět - tlačítko