INKAPO
Energetický specialista a auditor / Novinky / Nová zelená úsporám 2015+ rodinné domy

Nová zelená úsporám 2015+ rodinné domy

přidal: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.vloženo: 29.10.2015

21. října 2015 se ulevilo všem, kdo chtějí zateplit rodinný dům a chtějí pro svůj záměr získat finanční podporu. Program Nová zelená úsporám se totiž znovu rozběhl. Byla vyhlášena kontinuální výzva, která bude přijímat žádosti až do roku 2021. Odpadne tak hlavní problém z minulosti: nedostatek času a strach, zda bude dost prostředků.

Nová zelená úsporám - Příklad rodinného domu, který prošel větší změnou dokončené budovy: zateplením, výměnou oken i zdroje vytápění.

Příklad rodinného domu v Českých Budějovicích, který prošel zateplením a výměnou zdroje vytápění (dotace Nová zelená úsporám)

 

 

Zásadně nižší míra nejistoty

V minulé výzvě byly peníze vyčerpány během dvou měsíců a na mnoho zájemců o dotaci se nedostalo. Nyní je však výzva otevřena až do roku 2021. Pro jednotlivé roky budou uvolňovány peněžní prostředky v přibližné výši, která celkově dosáhne asi 27 miliard korun. 

Více peněz a příjem žádostí bez přerušení

Pro jednotlivé roky se počítá s peněžními prostředky tak, jak je to zachyceno na grafu. Pokud by v nějakém období došlo k vyčerpání peněz, žádosti budou i nadále přijímány do tzv. zásobníku a přijdou na výplatní řadu hned, jak budou peníze opět navýšeny.

Celkem je pro žadatele připraveno více než 27 miliard Kč

Podpora pro rekonstrukce, novostavby i efektivní zdroje energie

Podporována budou opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů, novostavby v pasivním standardu či pořízení nového efektivního zdroje vytápění či pro výrobu elektřiny (fotovoltaické panely).

Možnost kombinace s kotlíkovými dotacemi

Opatření uplatňovaná v programu Nová zelená úsporám bude možné kombinovat také s tzv. kotlíkovými dotacemi (finanční podpora na výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový, ekologický zdroj vytápění).

Nová zelená úsporám bude přijímat žádosti až do roku 2021

Nová zelená úsporám bude přijímat žádosti pro rodinné až do roku 2021

Výše dotace až 50 %

Celkem mohou stavebníci získat podporu až do výše jedné poloviny z uznatelných (způsobilých) výdajů, maximální výše podpory je ohraničena částkou 5.000.000,- Kč pro jednoho žadatele. Žádat lze i tehdy, pokud již žadateli byla přiznána podpora z některého z předešlých dotačních programů (např. Nová zelená úsporám 2013 apod.), avšak musí se žádat o podporu na nově realizovaná opatření.

 

Modelová cesta k dotaci

 1. Konzultace možností s energetickým specialistou
   
 2. Příprava projektu a energetického hodnocení
   
 3. Podání žádosti
   
 4. Realizace opatření
   
 5. Doložení realizace
   
 6. Výplata dotace do 9 týdnů

 

 

Několik dobrých rad pro program Nová zelená úsporám

Několik dobrých rad

Rozhodně radíme nic neuspěchat. Kontaktujte energetického specialistu, který s Vámi probere konkrétní možnosti pro Váš dům. Trvejte na tom, aby měl dostatek zkušeností s dotačními programy, přípravou projektů, energetických posudků i zpracováním a podáním žádostí.

Pečlivě také vyberte stavební firmu, která jedná férově a bude ochotna vyčíslit položky, které jsou uznatelnými náklady pro program Nová zelená úsporám. Na stavbě musí být také v odůvodněných případech odborný stavební dozor. 

 

 Máme více než 50 klientů z různých dotačních programů, včetně Nové zelené úsporám

 

 


seznam novinekZpět - tlačítko