INKAPO

Dotace na zateplení rodinných domů

29.03.2016 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2673x

Dobrý den, mám rodinný dům a chtěl bych jej zateplit. Zejména se jedná o fasádu a výměnu oken, uvažuji i o zateplení stropu. Je možné žádat o dotaci na zateplení rodinného domu v programu Nová zelená úsporám i v roce 2016?

Autor: Karel Zeman

Odpověď:

Aktuální poznámka z července 2016: spustili jsme zcela nový web zaměřený pouze na téma Nová zelená úsporám. Právě tam naleznete všechny potřebné informace. Podívejte se!

Nová zelená úsporám INKAPO

 

Vážený pane Zemane, děkuji Vám za zaslaný dotaz. Situace, kterou popisujete, je pro získání dotace z programu Nová zelená úsporám - výzva pro rodinné domy téměř jako stvořená. Dotace je však pouze jedním aspektem. Tím druhým je především to, aby navržená opatření byla správná z pohledu technického, energetického a v neposlední řadě též finančního

 

Nezávazná konzultace je samozřejmostí.

 

Aby bylo možné dotaci získat, navrhujeme na základě zkušeností z téměř 90 projektů v programu Nová zelená úsporám (respektive již i původní Zelená úsporám) postupovat v několika krocích:

Seznámení se s nemovitostí a Vaším záměrem

Nejdříve je nutné, abychom společně posoudili vhodnost záměru zateplení Vašeho rodinného domu pro přihlášení do dotačního programu. Vzhledem k tomu, že má jít o v podstatě komplexní opatření (tj. zateplení fasády/stěn, výměnu oken a případně také zateplení stropu, je opravdu velká šance, že se splněním podmínek dotačního programu nebudou žádné problémy. Často je i samotné zateplení fasády postačující.

Vše můžeme v této fázi vyřídit elektronicky či po telefonu, rádi Vás však přivítáme u nás v kanceláři (České Budějovice - Srubec, Ledenická 12), kde u kávy nebo čaje probereme různé možnosti. Prosím, zda byste s sebou mohl vzít také projektovou dokumentaci současného stavu domu (pokud dokumenty existují), a to v rozsahu:

  • pohledy
  • půdorysy
  • řez
  • technická zpráva (v ideálním případě)

Náhledy dokumentace, resp. fotografie domu je také možné zaslat elektronicky (mailem). 

TIP: Pokud projektovou dokumentaci nemáte, kontaktujte místní stavební úřad (jeho archiv). Často se stává, že dokumenty jsou uloženy i tam.

Příklad zateplení fasády rodinného domu (průběh rekonstrukce)

Příklad zateplení fasády rodinného domu (průběh rekonstrukce)

 

Nezávazná konzultace je samozřejmostí.

 

Příprava nabídky

Na základě výše uvedených údajů pro Vás připravíme nabídku. Ta zohlední všechny potřebné činnosti - od návrhu úsporných opatření až po zpracování a podání žádosti o dotaci. Nebereme si procenta z dotace. Cenu vždy stanovujeme tak, aby odrážela skutečné náklady a výsledný finanční efekt z dotace byl pro investora maximální. Pokud budete s nabídkou souhlasit, připravíme objednávkový formulář.

zaměření/analýza na místě

Nikdy nepracujeme na dálku (kromě případů, kdy se jedná o projekty a posuzování ještě nerealizovaných novostaveb). Proto přijedeme a nemovitost osobně prověříme: ověříme její rozměry, posoudíme vhodnost variant různých opatření.

Zaměření výškových poměrů provádíme pomocí nivelačního přístroje.

Zaměření výškových poměrů provádíme pomocí nivelačního přístroje.

Příprava odborného posudku

Následuje digitalizace (vykreslení) současného stavu a příprava energetického modelu. Zde nasimulujeme a ověříme splnění podmínek dotačního programu pro daná opatření. Odborný posudek se skládá z energetického hodnocení a projektové dokumentace

Zateplení domu se provádí na základě odborného posudku, který obsahuje energetické hodnocení a projektovou dokumentaci.

Zateplení domu se provádí na základě odborného posudku, který obsahuje energetické hodnocení a projektovou dokumentaci.

 

Nezávazná konzultace je samozřejmostí.

 

Podání žádosti o dotaci

Žádost o dotaci lze podat kdykoli - před realizací opatření, během realizace i po jejím dokončení. Optimálním postupem však je připravit odborný posudek ještě před realizací opatření. Díky tomu je zaručeno, že navrhovaná opatření budou v souladu s podmínkami programu. Žádost tak standardně zpracováváme a podáváme po dokončení posudku.

Po podání žádosti o dotaci Státní fond životního prostředí vystaví akceptační dopis, ve kterém žadateli sděluje, že je vše v pořádku a dotační podpora pro daného investora je alokována (vyčleněna).

Součástí žádosti o dotaci na zateplení je i tzv, krycí list technických parametrů

Součástí žádosti o dotaci na zateplení je i tzv, krycí list technických parametrů

Realizace stavebních prací

Je zapotřebí, aby stavební firma, která bude změny realizovat, byla od počátku seznámena s tím, že investor bude žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám. Nejde vůbec o to, že by práce byly složitější, ale že po jejich dokončení bude zapotřebí dodat položkový rozpočet prací s vyčíslenými pracemi, které jsou podporovány dotačním progranem. Je také nutné mít zajištěn stavební dozor. Je bezpodmínečně nutné, aby stavební firma provedla práce v souladu s odborným posudkem.

Doložení realizace a výplata dotace

Po realizaci opatření se tato opatření doloži (viz předchozí bod). Do 9 týdnů SFŽP vyplatí podporu.

 

Nezávazná konzultace je samozřejmostí.

Autor: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko