INKAPO
Energetický specialista a auditor / Novinky / Energetický průkaz/štítek pro SVJ/bytový dům

Energetický průkaz/štítek pro SVJ/bytový dům

přidal: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.vloženo: 21.10.2014

Od 1. ledna 2015 musejí mít průkaz energetické náročnosti budovy bytové domy i administrativní budovy, jejichž energeticky vztažná plocha je větší než 1.500 m2. Velmi často se na nás proto obracejí právě SVJ (společenství vlastníků jednotek), kterých se tato povinnost týká.

A - mimořádně energeticky úsporná budova energetický štítek Benergetický štítek Cenergetický štítek Denergetický štítek Eenergetický štítek Fenergetický štítek G

Průkaz energetické náročnosti budovy? jako spotřeba u auta

Průkaz energetické náročnosti budovy (často se mu říká energetický štítek) je dokumentem, který vyhodnocuje spotřebu energie nutné pro provoz budovy za dané období. Aby bylo možné budovy vzájemně srovnávat, používají se pro celou republiku normové hodnoty vnitřních a vnějších teplot (dle TNI 730331 - technicko normalizační informace).

Hodnota spotřeby energie uvedená v průkazu tak není skutečnou hodnotou spotřeby energie, ale slouží k objektivnímu porovnání energetické náročnosti budov. Je to podobné jako s udávanou spotřebou paliva u aut: významně závisí na stylu jízdy, požadavcích na dynamiku cestování apod. Na první pohled však poznáme, že auto se spotřebou 4,5 l/100 km bude méně náročné na palivo než dvanáctiválec, který si řekne o 15 litrů.

energetický štítek pro Svj od 1.1.2015

Společnenství vlastníků jednotek budou potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy pro nemovitosti od 1. 1. 2015, pokud energeticky vztažná plocha činí více než 1.500m2.

Pod pojmem energeticky vztažná plocha se myslí vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy.

Průkaz energetické náročnosti budovy se skládá z různých částí. Tou zřejmě nejznámější je pravděpodobně "grafická část průkazu". Jde však pouze o jeden díl z většího celku. Celé průkazy energetické náročnosti obsahují mimo jiné i popis současného stavu objektu, výpočtové části (realizují se pomocí speciálního software) a někdy také návrhy opatření.

Energetický štítek pro SVJ od 1.1.2015

co hraje roli a Na co si dát pozor při výběru dodavatele

Aby bylo možné vytvořit cenovou nabídku na zpracování průkazu energetické náročnosti budovy, potřebujeme znát především: adresu objektu, zda je k dispozici projektová dokumentace (půdorysy, řez, pohledy a technická zpráva). Pokud dokumentace chybí, je nutné objekt na místě zaměřit a podklady, se kterými se bude pracovat, dodatečně vytvořit.

Pokud zpracováváme PENB, je nejlepší se na objekt podívat přímo a zkontrolovat jej také přímo na místě. Tím je zaručeno, že budou do výpočtů zahrnuty všechny skutečnosti, které mají na energetickou náročnost nějaký vliv. Zároveň také zpracujeme fotodokumentaci stavby.

Špatný průkaz = žádný průkaz

Špatně zpracovaný průkaz se projeví tak, jako by žádný průkaz vyhotoven nebyl. Proto doporučujeme pečlivě zvážit při výběru dodavatele i to, jaké dokumenty chce prostudovat a zda se na objekt chce sám podívat. V případě, že PENB chybí (nebo je špatně zpracován), se majitel nemovitosti vystavuje nemalé pokutě.

 

>>> Mám zájem o kvalitní průkaz energetické náročnosti budovy pro bytový dům <<<

Razítko energetického specialisty

Příklady dodaných energetických Štítků pro svj

S přípravou PENB pro společenství vlastníků jednotek máme mnoho zkušeností. Namátkou vybíráme některé referenční zakázky (velmi stručný výčet).


seznam novinek



Zpět - tlačítko