INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Povrchová úprava dřevných oken a tvorba skvrn

Povrchová úprava dřevných oken a tvorba skvrn

18.02.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2172x

Dobrý den
 
Dovoluji si Vás poprosit o radu. Před týdnem mi byla namontována dřevěná okna. Po pár dnech jsem si všimnul, že v místech kde zůstal ležet na rámu mokrý sníh, se vytvořili výrazné, mléčně zbarvené fleky. Po několika hodinách od ometení sněhu zmizely. Po opětovném "smáčení" se fleky vytvořili opět. Na místech kde se fleky objevili a opět zmizely je lazura tmavější. Dle výrobce barvy jev normální, dle názoru jednoho místního prodejce barev se jedná o vážný problém, který údajně vznikl z důvodu aplikace, popř. schnutí ve špatných teplotních podmínkách. Životnost barvy a ochrana okna je omezená, mám prý žádat výměnu oken. Výrobce se k reklamaci zatím nevyjádřil. Pro doplnění uvádím, že okna byla určitě vyrobena již před půlkou prosince loňského roku (původně měla být namontována již před vánoci).

Autor: M. Doležal

Odpověď:

Dobrý den pane Doležale,


myslím, že nemusíte mít strach. Z toho, co píšete, odhaduji, že okna, která Vám přivezli a namontovali, byla vyrobena v krátké době před vlastní expedicí. Téměř všichni výrobci dřevěných oken dnes používají povrchovou úpravu barvami na bázi akrylátové disperze. Tato barva má tu vlastnost, že do doby, než zcela vyzraje, je nanesený barevný film schopen přijímat vlhkost, je-li jejímu působení vystaven. Což byl Váš případ, který popisujete s mokrým sněhem. Po odstranění příčiny se stav opět vrátí do rovnováhy, a vzniklé mléčné mapy zmizí, což sám potvrzujete.


Běžně lze pozorovat, že okenní rámy visící v sušárně za lakovnou, na které se omylem stříkne pár vodních kapek, okamžitě zbělají, i když na omak je jejich povrch již zaschlý - a pak se vrátí do původní podoby. Zrání barvy je různě dlouhé, záleží především na teplotních podmínkách, může to být i výrazně déle než měsíc, zvlášť teď v zimním období.


Doporučuji být na lak velmi opatrný, jsem si jistý, že se tento problém na jaře již objevovat nebude.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko