INKAPO
Energetický specialista a auditor / Novinky / Energetický průkaz při pronájmu od ledna 2016

Energetický průkaz při pronájmu od ledna 2016

přidal: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.vloženo: 08.12.2015

Od 1. ledna 2016 vzniká majiteli nemovitosti povinnost doložit průkaz energetické náročnosti budovy mimo jiné i v případě pronájmu ucelené části budovy - tj. například bytu, kaneláře apod.

Novinky PENB od 1. ledna 2016

Kdy má být průkaz předložen

Průkaz je zapotřebí předložit zájemci o pronájem již při inzerci nemovitosti. Pokud průkaz v této fázi ještě zpracovaný není, budova automaticky spadá do kategorie G - mimořádně nehospodárná. Průkaz je pak nutné zájemci o pronájem předat nejpozději při podpisu smlouvy. Dříve byla povinnost nechat průkaz zpracovat pouze při pronájmu celého domu, nyní je to i při pronájmu části.

 

Mám zájem o kvalitní PENB  Více o energetickém průkazu

Na co dát pozor

Vyplatí se nechat průkaz zpracovat odborně. Zákon stanoví, že musí být připraven objektivně, úplně a pravdivě. To není možné bez osobní návštěvy energetického specialisty a prohlídky nemovitosti.

Při zpracování se také vychází z projektové dokumentace, a to minimálně v rozsahu pohledy, půdorysy, řez a ideálně také technická zpráva. Pokud projektová dokumentace není k dispozici, může ještě být uložena v archivu místního stavebního úřadu. Pokud není ani tam, je zapotřebí objekt zaměřit a připravit pro něj takzvaný pasport.

 

Kdo potřebuje energetický průkaz?

komplexní přehled o tom, kdy vzniká povinnost mít zpracován PENB

 

Průkaz není možné zpracovat na dálku či podle fotky

Doporučujeme věnovat zpracování PENB odpovídající péči, protože se v případě, že bude špatně zpracován, vystavujete problémům: nájemce si může vše rozmyslet, napadne zpracování průkazu a řekne, že měl špatné informace. Státní energetická inspekce také provádí kontroly a za špatné či chybějící průkazy uděluje nemalé pokuty. Nevystavujte se proto zbytečnému riziku a nechte PENB zpracovat certifikovaným energetickým specialistou.

 

Mám zájem o kvalitní PENB

 

 


seznam novinekZpět - tlačítko