INKAPO
Energetický specialista a auditor / Novinky / Bublina na českém realitním trhu?

Bublina na českém realitním trhu?

přidal: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.vloženo: 31.07.2017

V posledním čísle týdeníku Echo píše Lenka Zlámalová o situaci na českém realitním a hypotečním trhu. Stojíme před prasknutím první české realitní bubliny?

Ceny českých nemovitostí rostou nejrychleji v evropě

Za prvních 6 měsíců vzrostly ceny nemovitostí v České republice oproti stavu loňského roku o 12,8 %. Následovaly Litva a Lotyšsko (obě země těsně nad 10 %). Německo hlásí 5,1 % a Velká Británie 5,6 %. Sousedé na Slovensku zaznamenali 3,8 %.

Hodnota nemovitostí roste rychleji než platy

Růst cen nemovitostí vynikne zejména v porovnání s růstem platů. Při započítání inflace rostly české platy reálně o 2,8 %. Hypotéky mezoriročně poskočily o 12 miliard na celkem 119 miliard.

Problémy se stavebními povoleními

V některých lokalitách je nemovitostí skutečný nedostatek. Lenka Zlámalová zmiňuje negativní dopady toho, jak dlouho u nás trvá vydání stavebnhího povolení. Průměrně jde o 247 dní a 21 povolení. Do kontrastu dává Dánsko, kde se počet kroků redukuje na 7 a celý proces je hotov za 64 dní.

Konec levných hypoték?

Už řadu měsíců se spekuluje o tom, kdy skončí levné hypotéky. To poptávku po nich a po nemovitostech ještě navyšuje. Běžně jsou hypoteční úvěry fixovány na 10 let, takže změna úroků se projeví až po nějakém čase. Politikou bank je však to, aby na úvěr dosáhli i lidé, kteří by dříve neměli šanci. Jaké mohou být dopady takové praxe ukázala americká hypoteční krize, která naplno propukla v roce 2008. U nás sice zdaleka v takové fázi nejsme a lidí s hypotékou u nás není ani polovina evropského průměru. Ale velmi rychle roste. 

Jak dodává Zlámalová: to, co se v západní Evropě budovalo desítky let, se snažíme dohnat extrémně rychle. A v případě hypotečních úvěrů nemusí být toto tempo zdravé.


seznam novinekZpět - tlačítko