INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Úspory energie domu s různými druhy oken

Úspory energie domu s různými druhy oken

30.01.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2505x

Dobrý den, jsem investorem stavby bytového domu (6 bytů) v Praze. Je vydáno stavební povolení, jsme ve fázi hrubé stavby, předpokládané dokončení hrubé stavby v březnu - dubnu 2013. Před objednáním oken bychom si u Vás rádi objednali konzultaci k jejich výběru, zejména s ohledem na výslednou energetickou náročnost. Mohu Vás tedy požádat o sdělení podmínek, za jakých nám můžete radu poskytnout a za jakých podmínek spočítat dvakrát, ev. třikrát enegretickou náročnost domu pro různá zvolená okna?

Autor: P. Veselský

Odpověď:

Pro účely, které od výsledku očekáváte, je možné postupovat v zásadě dvěma způsoby. Buď cestou energetického posudku, který je jakýsi zjednodušený energetický audit, nebo postupem obdobným dotačnímu programu Zelená úsporám, kde se provádělo energetické hodnocení podle TNI 73 0330 - hodnocení pro bytové domy v nízkoenergetickém standardu.

První způsob Vám podá relativně přesnou představu o spotřebě energií při standardním způsobu užívání budovy a zadáním jednotlivých druhů oken pak získáte představu o úsporách či navýšení oproti zvolenému základu ve víceméně přesných absolutních hodnotách.

Druhý způsob pracuje tzv. bilančním způsobem, což znamená, že základní údaj o spotřebě energie platí pro předem stanovené okrajové podmínky, které však se skutečností nemají mnoho společného. Tedy výchozí údaj o energetické náročnosti je velmi zkreslený. Je to však vhodné pro stanovení rozdílu při hodnocení jednotlivých variant - vyčíslení rozdílů je poměrně přesné. Takže pokud Vám jde pouze o vyčíslení rozdílů v energetické náročnosti a nikoliv o absolutní numerické údaje, pak je druhý způsob vhodnější a je také levnější, protože méně pracný.

Pro cenový odhad bych potřeboval vědět alespoň rámcově, o jak velký dům se jedná - plochy bytů a také, jak je to s jeho členitostí. Pokud jde o byty víceméně standardní velikosti (řádově do cca 150 m2) a máte-li k dispozici podklady nejlépe ve formátu AutoCad, neměla by cena překročit částku Kč 5.000 + DPH. Těch variant tam pak může být i více, když se jednou stanoví výpočetní model (to ke to nejpracnější), pak je to už celkem jednoduché.

Nabídnutá cena platí pro druhý z popisovaných způsobů. Pro cenu energetického posudku bych potřeboval údajů více - ty bych Vám sdělil až podle Vašeho vyjádření. Pokud se Vám zdá moje nabídka zajímavá, rád se s Vámi domluvím na nějaké pro Vás optimální verzi.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko