INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Rosení oken - posudek kvality výrobků

Rosení oken - posudek kvality výrobků

14.01.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2767x

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli řešíte i posudky v Praze, případně v jakých cenových relacích se pohybují posudky pro účely reklamací, případně pak posudky pro soudní spory? Bydlíme v novostavbě (ca 4 roky starý dům) a při nižších venkovních teplotách (okolo nuly) se nám rosí zevnitř okna. Pokud nepoužíváme mikroventilaci, je v ložnici vlhkost i 70%, nicméně nezjistili jsme její příčiny (není zde ani mokré prádlo, ani rostliny..). Okna proto mají pruh vlhkosti až 15cm. Developer zamítl reklamaci s vyjádřením, že podle jejich měření normu neporušují (respektive výsledky měření normu nesplňují, ale nějaké přepočty ano).

Otázka taky je, pokud bude chyba opravdu potvrzena, jak je náročné jí případně odstranit (o jak velký stavební zásah by se jednalo)? Ráda bych proto znala vyjádření nestranného odborníka. Děkuji předem za vaši reakci. S pozdravem a přáním příjemného dne.

Autor: Zuzana R.

Odpověď:

Rosení oken je poměrně častou příčinou reklamací v zimním období, případy, kdy se jedná o byty v novostavbách, se do určité míry podobají. Povětšinou se jedná o kombinaci příliš vlhkého vnitřního prostředí (což neznamená, že je to nutně Vaše vina) a nevhodných vlastností oken a dveří. V Praze jsem řešil již několik posudků, není to žádný problém.

Obvyklý postup je takový, že se provede počáteční prohlídka na jejímž základě se zvolí další postup. Prakticky vždy se jedná o stanovení průvzdušnosti obálky budovy nebo její části Blower Door testem, která přináleží k bytu se současnou identifikací stavu oken a případných vad termokamerou, rozbor stavební projektové dokumentace (většinou přes stavební úřad, nechce-li developer spolupracovat - což většinou zpočátku nechce) a sepsání expertízy, která stanoví příčiny vad, pokud jsou skutečně objektivně shledány. Expertíza se píše ve formě případného pozdějšího soudně-znaleckého posudku, který se vyhotoví v případě, kdy dodavatel na základě expertízy nechce uznat svou odpovědnost. Posudek soudního znalce je však elaborátem samostatným, zpracovaným výhradně pro účel případné pozdější soudní žaloby.

Co se týče cen, mohu Vám v této fázi sdělit pouze obecnější informace, protože nemám dostatek informací.

  1. Prohlídka na místě, orientační změření vnitřních podmínek v objektu, prohlídka oken a dveří, které Vám působí problémy, případné orientační monitorování tepelných mostů termokamerou. Po této prohlídce jsem schopen Vám sdělit, které faktory lze případně v rámci expertního posudku stanovit jako zpochybnění kvality provedeného díla. Pokud bych nabyl přesvědčení, že posudek nemá smysl zpracovávat, protože není možno nekvalitu prokázat, vypracoval bych následně krátkou zprávu, ve které bych svůj nález popsal. Cena v tomto případě by byla Kč 5.000 - 6.000,-.
  2. Pokud bych našel jasné pochybení, které by nevyžadovalo jiných kroků, než sepsání odborné expertízy (např. nedostatečné okování oken, chybějící těsnění, některé chybné detaily například u distančních rámečků skel a podobně), mohla by se zpracovat expertíza bez dalších podpůrných opatření. Cena pro tento případ by byla v rozsahu Kč 8.000 - 12.000 - podle rozsahu nálezu. Tato částka se nesčítá s částkou v odstavci 1!
  3. Dále se pak v případě potřeby lze domluvit na provedení zmíněného Blower Door testu, který stanoví míru výměny vzduchu v domě. Tento údaj je důležitý pro to, zda je případná nadměrná vlhkost zapříčiněna nedostatečnou výměnou vzduchu. Dále se při tomto měření provádí monitorování pomocí termokamery, s účelem prokázat existenci vad, které jsou pro vznik kondenzátu na oknech určující.  V tomto posledním případě je cena vlastního Blower Door testu Kč 6.000 - 8.000 (podle velikosti měřeného prostoru), zpracování expertízy se pohybuje v rozsahu 10.000 - 13.000 Kč. Celková cena je tedy v tomto případě v rozsahu 16.000 - 21.000 Kč.


Expertíza podle některého z výše uvedených bodů se pak používá jako prostředek k jednání s dodavatelem - samozřejmě v případě, že hodnocení vychází ve Váš prospěch. Pokud nejsou jednání z Vašeho pohledu úspěšná, lze dále postupovat s využitím soudního znalce, což je však další stupeň, který nemá bez základní znalosti věci nyní smysl rozebírat. Jeho cena se pohybuje v rozmezí 6 - 8 tis. Kč.
 

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko