INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Rosení oken v lodžii v zimě

Rosení oken v lodžii v zimě

08.10.2014 | Komentáře: 0 | Přečteno: 3114x

Dobrý den, dle naší telefonické domluvy posílám nafocený balkon-lodžii. V chladném obcobí vzniká vlhkost na vnitřním povrchu okna. Mohl byste mi, prosím, poradit, co s tím?

lodžie - vznikla přidáním oken na původní balkon

Děkuji

Autor: RV

Odpověď:

Dobrý den pane Vacíku,

ve Vašem případě se bohužel nenabízí jednoduché řešení. Problém je v tom, že jste z balkónu (lodžie) udělali v podstatě součást obytného prostoru bez toho, aby vlastnosti stavebních konstrukcí k prostoru přiléhající splňovaly požadavky z hlediska stavební fyziky. Prostor je uzavřený, obehnaný konstrukcemi, které zapříčiňují výrazné ochlazování vnitřního prostoru nové "místnosti". Nejsou totiž vůbec navrženy tak, aby obepínaly obytný prostor. V kombinaci s pronikáním teplého vlhkého vzduchu ze skutečné teplé místnosti za problematickým prostorem zde dochází ke zvyšování relativní vlhkosti vzduchu. Ta v kombinaci s nízkou teplotou vnitřního vzduchu vytváří na plochách ochlazovaných z exteriéru kondenzát. Jsem si jistý tím, že kondenzace vzniká i v neprůsvitných ostatních částech obálky bývalého balkónu, jen to zřejmě nepozorujete. Tím se ale konstrukci dlouhodobě škodí.

Možným řešením je:

1.       důsledné zateplení všech částí, které prostor obklopují (stěna, střecha, podlaha) + zajištění větrání tohoto prostoru a vytápění v chladném období;

2.       odstranění zasklených ploch.

Jiná cesta není. Uzavření prostoru bylo provedeno neodborně v tom smyslu, že se nemělo bez navazujících opatření vůbec provádět. I kdyby byla okna vyrobena s výrazně lepšími parametry (třeba i na úrovni pasívního standardu), problém by to samo o sobě nevyřešilo.

Je mi líto, že Vás  tímto sdělením asi netěší, ale jsou to fakta, která jsou založena na objektivním stavu věcí.

S pozdravem

Zdeněk Petrtyl

 

Zaregistrujte se k odběru našich novinek s sledujte nás také na sociálních sítích!

Autor: Ing. Zdeněk Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko