INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / Chybějící PENB - energetický štítek, který nedodala ani realitní kancelář, ani majitel/prodávající

Chybějící PENB - energetický štítek, který nedodala ani realitní kancelář, ani majitel/prodávající

03.08.2015 | Komentáře: 0 | Přečteno: 1953x

Dobrý den, narazil jsem na Vaše stránky a vzbudily můj velký zájem. Nedávno jsem koupil domek a nebyl mi předložen energetický štítek. Když jej urguji, realitní kancelář i bývalý majitel nekomunikují. Co s tím mohu udělat a jaký postup či postih je možný? Ani advokátní kancelář, která materiály vypracovávala do smlouvy tento štítek, ostatně jako jiné věci neuvedla. Děkuji za odpověď.

Autor: VK

Odpověď:

Dobrý den, ve věci prodeje nemovitosti je situace poměrně jednoduchá a přehledná.

Dle zákona č. 406 / 2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších změn, § 7a, odst. (2), písm. a), část 1. je Vlastník budovy povinen zajistit zpracování PENB při prodeji budovy nebo její ucelené části.

Dále dle téhož paragrafu a odstavce, písm. b), části 1. je Vlastník povinen předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii možnému kupujícímu budovy nebo ucelené části budovy před uzavřením smluv týkajících se koupě budovy nebo ucelené části budovy.

Dále dle téhož paragrafu a odstavce, písm. c), části 1. je Vlastník povinen předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii kupujícímu budovy nebo ucelené části budovy nejpozději při podpisu kupní smlouvy.

A naposledy dle téhož paragrafu a odstavce, písm. d), části 1. je Vlastník povinen zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo ucelené části budovy.

Shrnuto: realitní kancelář jako taková nemá ve věci PENB vůbec žádnou povinnost. Nicméně slušné RK o povinnosti mít PENB vědí a s vlastníkem pořízení tohoto dokumentu dohodnou. Veškeré povinnosti dle zákona 406/2000 Sb., které jsem výše vyjmenoval, leží výhradně na vlastníku nemovitosti – tom, který nemovitost prodává.

Doporučuji Vám obrátit se na krajské pracoviště Státní energetické inspekce, která je jediným orgánem příslušným ke kontrole. Je zcela nepochybné, že původní vlastník dostane vyměřenu pokutu (běžná praxe SEI) a bude muset nechat PENB zpracovat dodatečně. Právně je kupní smlouva bez existence tohoto dokumentu neplatná.

 

Kontaktovat energetického specialistu

Autor: Ing. Zdeněk Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko