INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / Koupili jsme rodinný dům a pochybujeme, že je ve třídě B, jak je deklarováno na PENB.

Koupili jsme rodinný dům a pochybujeme, že je ve třídě B, jak je deklarováno na PENB.

20.02.2017 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2292x

Dobrý den, koupili jsme dům, ale jsme si jisti, že to není třída B, kterou nám předložili. Co máme dělat?

Autor: Brejžková

Odpověď:

Vážená paní Brejžková,

děkuji Vám za zaslaný dotaz. Z Vaší zprávy není jasné, o jakou nemovitost konkrétně jde a na základě čeho vzniklo Vaše podezření, proto bude má odpověď obecnější – přesto věřím, že přínosná. Pokud odpověď shrnu v bodech (rozepsána je dále), navrhuji toto:

 • Pokud máte pochybnosti o kvalitě zpracování průkazu, kontaktujte jeho zpracovatele a požádejte ho, aby Vám sdělil, jak průkaz připravil a na základě čeho k výsledku zařazení nemovitosti do kategorie B došel (měl by mít k dispozici kopie výkresové dokumentace či pasport budovy, fotografie z prohlídky nemovitosti, alespoň krátký zápis apod.)
   
 • Nesetkáte-li se s kladnou odezvou, nebo budete-li mít vážné pochybnosti, obraťte se na krajské pracoviště Státní energetické inspekce.
   
 • Pokud by průkaz byl skutečně zpracován špatně, byli jste uvedeni v omyl, a to může mít přeneseně dopad dokonce i do platnosti smlouvy o koupi domu. Informace o energetické náročnosti prodávané nemovitosti by měla zaznít již během inzerce. Nejpozději při podpisu kupní smlouvy jste měli obdržet fyzický výtisk PENB (průkazy, které zpracováváme my, mívají například pro rodinný dům 60 a více stran).
 • Nakonec však musím doplnit i toto: Je možné, že budova skutečně do kategorie velmi úsporná opravdu patří. Bohužel však nemohu stav posoudit ani zběžně, protože k případu chybí podrobnější informace.
 • Poslední informace přichází bohužel poněkud pozdě, ale minulý rok jsme se podíleli na přípravě příručky Jak koupit bydlení, která i přesto může být pro Váš případ nyní užitečná.

Jak se nespálit při zpracování penb

Přečtěte si článek, který v kostce shrnuje na co dát pozor při zpracování energetického průkazu.

Přečtěte si důležitý článek o PENB

Na trhu opravdu jsou některé nekvalitní průkazy

Bohužel se v průběhu času skutečně ukázalo, že některé průkazy energetické náročnosti budovy jsou zpracovány nekvalitně. Na trhu se pohybuje celá řada „firem“, které nabízejí extrémně rychlé zpracování za extrémně nízké ceny.

My jako jednu z poskytovaných služeb PENB také připravujeme. Víme, že některé konkurenční nabídky jsou na úrovni, která téměř nepokrývá ani reálné tiskové náklady (2 výtisky barevné pro klienta, 1 pro zpracovatele k archivaci) na laserové tiskárně! Záhadou pak zůstává, jak se nejlevnější zpracovatelé vypořádávají s náklady na dopravu, prohlídku nemovitosti na místě a vlastní zpracování průkazu.

Tlak na co nejnižší cenu zpracování PENB je také samozřejmě a logicky patrný ze strany majitelů domů, kteří svou nemovitost chtějí prodat. Tomu rozumím, nicméně prodává-li se dům například za 1.800.000,- Kč, tvoří přiměřená cena za zpracování průkazu pro větší rodinný dům ve výši 6.500,- Kč + DPH, tj. 7.865,- korun pouze 0,4 procenta z prodejní ceny.

Na kvalitě zpracovaného průkazu záleží

S tématem (ne)kvality zpracovávaných průkazů se setkáváme poměrně často, ať už jde o odborné konference, semináře nebo skutečný stav na trhu. Proto jsme také pro respektovaný oborový web Estav.cz o PENB připravili seriál. Najdete ho i na našem blogu. Zejména doporučuji díly 5 věcí, na které byste měli dát pozor, když necháváte zpracovat PENB a Jak správně číst PENB.

Kvalitní PENB od firmy INKAPO

 

Příklad kvalitního průkazu od firmy INKAPO

Jak se připravuje kvalitní PENB

Pouze ve zkratce uvedu, jak má vypadat odpovídající příprava průkazu:

 1. Návštěva energetického specialisty přímo na místě a prohlídka nemovitosti. Proto platí, že průkaz by měl ideálně připravit specialista v dobré dojezdové vzdálenosti (kraj, maximálně vedlejší kraj) a nikoli z druhého konce republiky.

   
 2. Seznámení se s dostupnými podklady(výkresová dokumentace, technické zprávy, podklady k případným realizovaným změnám jako je výměna oken atd.).

   
 3. Příprava PENB ve speciálním software. My používáme Energie 2016 od doc. Svobody z ČVUT v Praze.

   
 4. Tisk, kompletace a dodání. Jak bylo uvedeno výše, průkaz není jen dvojstrana s barevnou kategorizací, ale má částí několik – vč. výpočtové a příloh.
   

 Kontaktujte nás 

 

 

Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.
marketing a obchod, INKAPO

Autor: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko