INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Plíseň kvůli plastovým oknům

Plíseň kvůli plastovým oknům

08.02.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2494x

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na plíseň v bytě. Máme plastová okna. V zimě, kdy je teplota kolem 0, se nám hodně rosí (utírám je cca 2x denně), zvláště přes noc - což jak jsem četla v různých článcích, je celkem běžné. Bohužel ale se nám letos začala tvořit plíseň v ložnici nad oknem, úplně ve vrchní části spojené se zdí. Může to být kvůli těm oknům nebo i z jiného důvodu? Děkuji za odpověď.

Autor: Lada K.

Odpověď:

Základní příčina jevu, který popisujete je velmi jednoduchá a všude stejná. Někde na stavební konstrukci je natolik nízká povrchová teplota, že vnitřní teplý a vlhký vzduch při kontaktu s tímto povrchem zkondenzuje a na tom místě se povrch začne "rosit" a posléze, někdy i dříve, je patrný výskyt plísně.

Složitější bývá najít konkrétní příčinu - většinou jich bývá více dohromady a dále pak ještě složitější problém nastane, když se tato příčina má odstranit případně určit, čí je to vina a kdo za stav nese odpovědnost. To většinou v případě, že se jedná o byt koupený od nějakého developera.

To, že se v článcích píše, že je to běžné, ještě neznamená, že byste se s tímto stavem měla smířit. Spory plísní jsou zdraví škodlivé a vyhláškou 137/1998 Sb. o obecných technických požadavcích na výstavbu ze dne 9. června 1998 se změnami 491/2006 Sb. a 502/2006 Sb. je výskyt plísní na povrchu stavební konstrukce jednoznačně vyloučen. Pokud bylo stavební povolení na objekt vydáno do dubna 2012, pak ještě jednoznačně dodavateli vyplývá povinnost dodržet normou ČSN 73 0540-2 požadované povrchové teploty potažmo hodnoty teplotního faktoru vnitřního povrchu konstrukcí.

Pravděpodobná příčina u Vás bude v nevyhovujících tepelně technických vlastnostech některých částí stavebních konstrukcí v kombinaci s přílišnou vlhkostí vnitřního vzduchu. Ta vzniká v případech, kdy je nedostatečná výměna vzduchu v místnostech. Což nemusí automaticky znamenat, že málo větráte. Může to být i tak, že projektová dokumentace měla řešit způsob výměny vzduchu například nuceně s rekuperací tepla z odváděného vzduchu. To se nedá bez znalosti podrobností posoudit.

Postup, který je v podstatě jedině možný je prohlídka, posouzení stavu, případné provedení Blower Door testu ke zjištění vzduchotěsnosti obálky s měřením termokamerou a zpracování expertízy, která jednoznačně určí příčinu.

Pokud byste měla zájem o nabídku, rád Vám ji zpracuji, pokud mi sdělíte více podrobností.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko