INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / PENB - památková zona, bytový dům, hotel

PENB - památková zona, bytový dům, hotel

25.01.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 3201x

Dobrý den, nabízíme dům k pronájmu v památkové zoně, který pronajímá fyzická osoba nepodnikatel po jednotlivých patrech - 1 x prodejna - přízemí, 3 x kanceláře. Pronajímá tedy celý dům. Podlahová plocha cca 1100 m2. Chápu tedy správně, že průkaz je třeba na celý dům v památkové rezervaci - centrum města? A jak je to s penzionem, který nabízíme celý k pronájmu, je to klasické ubytovací zařízení typu "hotel", podle mě je průkaz třeba? Ale nejsem si jistá. A pro bytové domy do 1500m2 je třeba průkaz? Děkuji, s pozdravem Gabriela, makléřka.

Autor: gabriela

Odpověď:

Dobrý den,

vzal bych Vaše dotazy postupně, jak jsou položeny.

  1. Dům k pronájmu v památkové zóně. To, že objekt stojí v památkové zóně znamená pouze tolik, že má-li jeho vlastník povinnost nechat zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) podle zákona 318/2012 Sb., nemusí provádět opatření, která jsou v PENB doporučena, pokud s nimi orgán památkové péče nebude souhlasit. Vlastní památková ochrana jako taková ale nemá žádný vliv na povinnost PENB mít.
  2. Zmíněný dům je pronajímán po částech, tedy nikoli jako celek. V tomto případě bude nutno mít PENB až od 1.1.2016 (§ 7a, odst. 2, písm. 3 zák. 318/2012 Sb). Kdyby se budova pronajímala jediné osobě jako celek, pak by majitel PENB mít musel 2016 (§ 7a, odst. 2, písm. 2 zák. 318/2012 Sb).
  3. Co se týče penzionu - hotelu. Patří-li soukromému vlastníku a ten jej sám provozuje, pak PENB mít nemusí. Budova jako taková totiž nespadá pod žádnou specifikaci zákona 318/2012 Sb. Ovšem pokud vlastník celý penzion - hotel někomu pronajal a ten jej provozuje, pak již PENB ten majitel nechat zpracovat musí (§ 7a, odst. 2, písm. 2 zák. 318/2012 Sb).
  4. Bytové domy do 1.500 m2 - jsou-li pronajímány vlastníkem standardně po bytech, pak majitel musí nechat zpracovat PENB od 1.1.2017. Do té doby postačí v případě potřeby prokázat spotřebu energie na provoz bytů předložením kopií dodavatelských faktur za poslední 3 roky.


Doufám, že jsem odpověděl na vše, co jste potřebovala vědět. V případě, že byste měla zájem o zpracování průkazu, rád Vám na to učiním cenovou nabídku, pokud mi poskytnete alespoň základní informace o budově.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko