INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / Průkaz energetické náročnosti - povinnost u rekonstrukce

Průkaz energetické náročnosti - povinnost u rekonstrukce

12.09.2014 | Komentáře: 0 | Přečteno: 1910x

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, kupujeme RD formou hypotečního úvěru a naše hypoteční poradkyně (externí poradkyně - služba RaiffeisenBank) nám a prodávající sdělila, že štítek energetické náročnosti domu v této fázi je zbytečný, protože budeme stejně provádět rekonstrukci domu (okna, vytápění atd.) a energetická náročnost domu bude tedy jiná než teď (což potvrdil i stavební technik a odhadce nemovitosti) a tedy jestli je možné udělat energetický posudek až po rekonstrukci? A dále tvrdila že budovy staré kolem 100 let ho mít nemusí.

Autor: Jan Worel

Odpověď:

Dobrý den,

co Vám tvrdí hypoteční poradkyně, není pravda. Průkaz energetické náročnosti (energetický štítek) je nutný již ve fázi inzerce prodeje (zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění zákona č. 318/2012 Sb. § 7a, odst. 2, písmeno b) a automaticky i při prodeji.

Nemusíte se bát, že byste peníze vydávali dvakrát. Při pozdější rekonstrukci se původní průkaz využije - doplní se do něho doporučení energetického specialisty, které vychází z vypracované dokumentace pro stavební povolení (samozřejmě za předpokladu, že průkaz bude dělat tatáž osoba jako průkaz první). Cena nového průkazu se pak logicky sníží o původně vynaloženou částku. 

Stáří budovy nemá na povinnost mít PENB už vůbec žádný vliv.

Autor: Zdeněk Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko