INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / PENB a neadekvátní projektová dokumentace

PENB a neadekvátní projektová dokumentace

21.09.2014 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2449x

Dobrý den, pane inženýre,

velice prosím o radu. Vlastníme byt v Rokycanech, v bytovém domě- jedná se o SVJ - 2 vchody, dohromady 46 bytů. Naše SVJ připravuje kompletní revitalizaci (zateplení, vlastní plynová kotelna, komplet.výměna elektroinstalace, oken, rozvodů, střechu již máme novou). V 3/2014 byl vypracován projekt rekonstrukce, následně PENB. Na základě uvedené dokumentace projektantka vypracovala projekt na realizaci kotelny pro oba vchody (46 bytů). Stavební povolení na zahájení staveb.prací bylo vydáno 15.9.2014. Nemáme revizní komisi, tudíž až nyní- v 9/2014 jsem se sousedkou zjistila po zapůjčení projektové dokumentace, že projekt neodpovídá našemu bytovému domu. V projektu je dohromady pouze 32 bytů (místo 46), na každém patře 2 (místo 3). Předpokládám, že tím pádem PENB neodpovídá reálné skutečnosti (je tomu tak?), jelikož se při jeho výpočtu bere v úvahu i počet domácností, počet osob obývajících dům. Je možné, že na základě projektové dokumentace, která neodpovídá realitě- projektantka kotelny mohla dojít k nižšímu nutnému výkonu kotelny? (počítala s nižší spotřebou teplé vody, apod.).

Podle projektové dokumentace je "obálka" domu stejná, jako v reálu, sedí i počet oken. Předsedkyně výboru, poradenská firma i projektant tvrdí, že je jedno, co je v projektu, ale můj selský rozum mi říká něco jiného. Stavební dozor si chyby v projektu nevšiml...Prosím poraďte, nyní běží na staveb.úřadě lhůta, kdy je možné vznést námitky proti vydanému stavebnímu povolení. Celá stavba měla být ukončena v 6/2014, nyní začíná podzim, realizační firma je odhodlaná zateplovat i v podzimních, zimních měsících, dle počasí. Já si ale myslím, že realizovat revitalizaci v zimních měsících je nerozum, není kam spěchat, je lepší počkat do příštího roku, zateplovat v létě, do té doby dát do pořádku projektovou dokumentaci. Co byste nám radil? Nejsem technik, ale domnívám se, že náš postup není kosher. Děkuji, s pozdravem.

Autor: Dr.Svatová Bodnárová

Odpověď:

Vážená paní Bodnárová,

neznám sice podrobnosti, ale z toho, co jste výše vylíčila, souhlasím s Vaším názorem, že je lépe počkat s pracemi do té doby, až budou podklady v pořádku. Zateplování skutečně vyžaduje ne sice výskyt ideálních podmínek, ale začínat v říjnu není už úplně nejlepší a s listopadem už souhlasit vůbec nelze.

Argument, že je jedno, co je v projektu, je asi takového kalibru, jako když se řekne, že vlastně není třeba vůbec žádná projektová dokumentace. Možná je to dokonce ještě horší, protože v případě, kdy dojde ke sporům plynoucím z chybně provedené realizace, bude argument zhotovitele, že se postupovalo podle schválené PD. A vy budete mít problém, který se potáhne měsíce či spíše roky a nakonec ani nemusíte uspět (příkladů je známo z praxe více). Nedoporučuji zahájit do té doby, než bude vše v souladu se skutečnými podmínkami. Je to zcela triviální záležitost.

Autor: Zdeněk Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko