INKAPO

Energetická náročnost budovy

15.09.2014 | Komentáře: 0 | Přečteno: 3063x

Dobrý den,

nejsem si jista jak moc je pro mě energetická náročnost budovy D nevýhodná, zajímaly by mě aspoň přibližné náklady na bydlení, ale majitelé v domě ještě nebydleli tudíž to neví. Dalo by se to nějak jinak aspon přibližně vypočítat pokud se jedná o 285 kWh/m²?

Děkuji.

Autor: Kočková

Odpověď:

Přibližné náklady na bydlení by určit šlo, ale výpočet by se musel upravit tak, aby byly zadány reálné okrajové podmínky výpočtu (skutečné venkovní podmínky příslušející konkrétnímu místu stavby a skutečné podmínky v interiéru jako je vnitřní teplota, reálný režim přerušovaného vytápění, skutečná spotřeba teplé vody, skutečná přítomnost v bytě a podobně). Pak můžete dostat poměrně reálné náklady na energii pro provoz domu. Jde v podstatě o metodiku zpracování energetického auditu.

Průkaz energetické náročnosti budovy je elaborát, který neslouží ke stanovení skutečné spotřeby energií ale k zatřídění do příslušné kategorie energetické náročnosti za použití standardizovaných okrajových podmínek. Tedy - do výpočtu se zadávají normové hodnoty venkovního prostředí sjednocené pro celou ČR (jedná se o normový vážený průměr všech historicky naměřených hodnot za třicetileté období) a normového způsobu užívání budovy. To znamená, že se nepočítá se skutečným užíváním ale takovým, které je zase jakýmsi průměrem způsobu užívání celého bytového fondu v ČR.

PENB tedy obecně dává obrázek, že dům je na tom v porovnání s ostatními budovami tak a tak. Jako hranice se přitom bere kategorie energetické náročnosti C, což je hodnota, při které stavební úřad může vydat stavební povolení. Kategorie B je velmi slušná a kategorie A odpovídá domům nízkoenergetickým případně pasívním. Pokud jde o kategorii D, pak u novostavby nechápu, jak mohlo být stavební povolení vydáno - jde z pohledu zákona a vyhlášky již o kategorii v rámci novostaveb nevyhovující.

Nicméně vrátím-li se k Vašemu dotazu, může se klidně stát, že dům zařazený do kategorie B může mít větší skutečnou energetickou spotřebu než jiný dům třeba v kategorii D či E. Jde totiž, jak jsem už řekl výše, o skutečný způsob užívání a (a to je velmi důležité), jak je vůbec celý dům velký. Je jasné, že dům s kategorií energetické náročnosti E, ale podlahovou plochou třeba 100 m2 bude vyžadovat jiné (a možná i nižší) náklady na provoz než dům kategorie B s podlahovou plochou třeba 300 m2. Takže shrnuto - PENB Vám dává obecnou informaci o tom, jestli dům je dostatečně kvalitní z pohledu stávající legislativy (kategorie A - C) anebo je spíše horší nebo zcela nevyhovující (kategorie D - G).

Autor: Zdeněk Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko