INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Okna a problém hlukové zátěže

Okna a problém hlukové zátěže

13.02.2013 | Komentáře: 2 | Přečteno: 2540x

Dobrý den,

bydlím v malém bytě, v Praze u Libeňského mostu, kde je velmi hlučná automobilová i tramvajová doprava. Po předchozím majiteli mám plastová okna zn. HOCO. Hluk z ulice mi jde do místnosti a cítím i nějaké vybrace. Bydlím v posledním 6. patře cihlového domu. Chci Vás moc poprosit o radu, kterou firmu si najmout,aby mi nainstalovala hluko - těsná skla a bylo to účinné nebo nějaké řešení. Nyní se mi nebydlí dobře. Moc děkuji za odpověď.

Autor: Štěrbová

Odpověď:

Bohužel problém nemusí být tak jednoduše řešitelný, jak se ne první pohled zdá. Skla mohou pravděpodobně situaci zlepšit, ale podstatná část hluku může procházet mezi rámem a křídlem (tzv. funkční spárou) a  také kolem rámu okna (tzv. připojovací spárou). Vliv může být i docela podstatný a to i z toho důvodu, že frekvenci automobilové dopravy právě izolační skla nemusí tlumit vždycky zrovna nejlépe (jde o frekvenční pásmo konkrétní hlukové zátěže), a tak by se mohlo stát, že investice by se Vám příliš nemusela vyplatit.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Děkuji za odpověď

Děkuji Vám moc za odpověď. Nafotila jsem Vám několik fotek okna (zasílám v příloze). Zjistila jsem, že i bílou výplní ve spodní části balkónových dveří, prochází silnější zvuk než přes sklo.Prosím Vás opět o radu jak to dále řešit s hlukem.

Štěrbová
Odpověď

Z fotek a Vaší informace o firmě Hoco jakožto dodavateli oken usuzuji na profilovou řadu Hoco premium HX 80, což v zásadě vůbec není špatný profil. Hluková zátěž je však asi tak velká, že běžné provedení nestačí. 1. Jedna věc může být špatné seřízení křídel v rámech, což může hladinu hluku velmi ovlivnit. Na to se dá objednat montážní firma dodavatele a nechat kování seřídit. 2. Druhá věc jsou vlastní skla. Pokud nepomůže seřízení, doporučoval bych nechat okna přesklít izolačními dvojskly s co nejvyšším zvukovým útlumem. Raději ne trojskla, ty nemusí být téměř nic platná. Je-li profil ten, který jsem jmenoval, měl by být 80 mm silný (stavební hloubka), a pak by byla dost velké rezerva, aby se silnější skla do křídelního rámu dala osadit. Určitě bych na to objednal autorizovanou firmu od Hoco, protože by bylo nutno použít jiné zasklívací lišty, a ty musí být kompatibilní s použitým křídlením profilem. 3. Bílá výplň zvukově vůbec neizoluje, tam není nic divného na tom, že se Vám tam zdá být hluk ještě větší. Doporučil bych použít neprůhlednou skleněnou výplň obdobnou, jako ty ostatní. 4. Připojovací spára bývá také příčinou, ale to takhle neposoudím. Tam je ale náprava dost složitá, znamená to odsekat ostění z obou stran, vložit tam speciální pásky a zase to celé zapravit. Zkusil bych spíš to zasklení. Přesklení bude ale asi dost drahé, tato speciální skla se mohou dostat i na ceny kolem 5.000 kč / m2 nebo i více. Pokud byste potřebovala posouzení na místě (mohl jsem se třeba splést u identifikace profilu), mohl bych se zastavit, až bych byl v Praze, ale to by už musela být placená služba. Doporučoval bych nejprve kontaktovat prodejce Hoco - v Praze jich je určitě více, řekněte mu Váš problém a nechte jej udělat nějaký návrh. Budete-li mít pochybnosti, dejte vědět a zkusíme se nějak domluvit, co by se dalo dělat.

Petrtyl

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko