INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Okna a dveře - problém vznikající plísně

Okna a dveře - problém vznikající plísně

14.03.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2555x

Dobrý den, na internetu jsem našla vaši reakci k dotazu Plíseň kvůli plastovým oknům ze dne 08.02.2013. Vzhledem k tomu, že se nacházím v neutěšené situaci, kdy nemohu najít pomoc s řešením naší situace, dovolte mi se obrátit s radou a návrhem možného řešení na Vás.

 
Jedná se o cihlový dům ve starší zástavbě, 4 patrový, byt jsem zakoupila před 8 lety do družstevním vlastnictví. Problémy s plísní mám v tomto obytném domě již 3. rokem pravděpodobně jediná (neboť mně bylo sděleno, že ostatní tyto problémy již odstranily patřičným větráním) - a já dle jejich soudu nejsem tohoto schopna. Plastová okna byla u nás měněna v roce 2006 a dle smlouvy byla záruka smluvena na 5 let na plastové výrobky. (Na tuto záruku se nyní odvolává jak náš předseda družstva tak sama firma, která výměnu učinila.) Po třech letech sledování vlhkosti v našem bytě jsem přesvědčena - že tato vlhkost není způsobena špatným větráním. (Po 3 roky jsem zde žila sama, velmi pracovně vytížena tj. ani praní a ani vaření zde téměř neprobíhalo.)

Pokoušela jsem se domluvit s majitelem/zástupcem firmy, která okna měnila, ale ten, ačkoliv neshledal nepatřičnou vlhkost v bytě, ani odůvodnělou vlhkost polohou bytu v domě (byt 2+1, 3. patro ze 4, prostřední byt směr sev. a jih) - k reklamaci stavebních prací zaujímá postoj negativní. Učinila jsem asi 20 fotografií, neb vlhkost a plíseň je kolem všech oken, ale přikládám jen některé pro jasnější představu.

Oslovila jsem rovněž našeho předsedu družstva, žijícího ve stejném domě, ten však k reklamaci nahlíží velmi jednoduše a snad i "zaujatě". Problém je to můj, neboť nedostatečně větrám (viz přiložený dopis).

Vůbec nevím na koho se mám obrátit. Bohužel jsem z Prahy a Vaše sídlo je v Českých Budějovicích, nevím tedy, jak by bylo možné komunikovat a případně se domluvit na nějakém řešení. Rovněž bych potřebovala znáv Váš případný ceník za služby.

      

Autor: Z. Hošková

Odpověď:

Dobrý den paní Hošková,

z Vašich fotografií, které jste poslala, je, myslím, celkem jasné, že půjde o nedodržení především montážních podmínek (provedení připojovací spáry oken) v kombinaci s výměnou vzduchu - to ale není problém větrání na Vaší straně, ale toho, kdo výměnu prováděl.

Vzhledem k tomu, že již proběhla záruční lhůta, nezbude Vám než podat žalobu nebo provést rozsáhlé opravy - obojí je bohužel komplikované. Co se týče ceny - že je to v Praze, celkem nevadí. Doložka kolegy - soudního znalce je stanovena paušální cenou Kč 7.000 za posudek, expertíza, která slouží jako podklad pro tento posudek, se pohybuje mezi Kč 10 - 20 tis. Kč - podle toho, jestli je nutno provést Blower Door test průvzdušnosti obálky bytu a měření termokamerou nebo jestli se to obejde bez toho.

Chápu, že je to poměrně vysoká částka, ale ono té práce s tím, aby posudek měl naději na úspěch při podání žaloby je opravdu hodně. Budete-li mít zájem, ozvěte se.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko