INKAPO

Nová zelená úsporám a bytový dům

05.11.2014 | Komentáře: 2 | Přečteno: 1869x

Dobrý den,

v prosinci 2014 nám vyprší platnost stavebního povolení na revitalizaci našeho panelového domu. Podle vyjádření náměstka ministerstva životního prostředí má být 1.3.2015 zahájen dotační titul týkající se zateplení bytových domů. Zajímá mě, jestli v případě, že stavbu formálně začneme ještě letos (má být předána k 1.12.2014), ale konkrétní zateplovací práce proběhnou až později, budeme moci o dotaci zažádat? Nebo jestli by bylo výhodnější prodloužit platnost stavebního povolení (což je podle družstva velmi komplikované) a stavbu zahájit až v době, kdy budou podmínky jasné?

S pozdravem

Autor: Magdaléna Manková

Odpověď:

Radím jednoznačně posečkat se zahájením stavby. Vycházím-li z úpravy stávající Nové zelené úsporám pro rodinné domy, ta platí pro všechny zahájené stavby po 1.1.2013, což není datum vydání stavebního povolení, ale skutečného, prokazatelného zahájení stavby. Stavební povolení vždy platí, pokud se stavba zahájí do určité doby od nabytí právní moci, takže by neměl být problém to pozdržet. A pokud se do programu chcete přihlásit, radím bezpodmínečně vyčkat na to, jak budou nastaveny parametry programu. Náměstek MŽP ing. Kříž minulý týden na konferenci o pasívních domech naznačoval, že podmínky ještě jasné nejsou, nicméně určitě nebude možné navrhnout tloušťky izolace bez toho, že bude předem proveden energetický posudek. Nebo spíše - bude to velmi riskantní.
 
Takže - určitě počkejte, jinak je dosti pravděpodobné, že se do podmínek programu nevejdete. Pokud byste později měli zájem, rádi Vám nabídneme naše služby v této oblasti.

Autor: Zdeněk Petrtyl

Komentáře

Vydání stavebního povolení

Dobrý den, velmi děkuji za odpověď, jednoznačně vyplývá, že bude lepší počkat. Ta část mého dotazu spojená s platností stavebního povolení se však týkala toho, že naše stavební povolení bylo vydáno již v prosinci 2012, tudíž je nutné zahájit práce, aby nepozbylo platnosti. Příslušný stavební úřad požaduje pro jeho prodloužení podpisy všech vlastníků a opět nová vyjádření všech zúčastněných, proto se tomu družstvo a předseda samosprávy (který není jedním z vlastníků) snaží všemi způsoby vyhnout a přesvědčit nás, že je nezbytné nějaké úkony zahájit ještě letos. Děkuji za nabídku služeb, na shromáždění Vás jistě zvážíme. Doslechla jsem se, že ministerstvo poskytuje dotaci i na zpracování žádosti, je to tak?

Magdaléna Manková
Počkat se vyplatí

Vzhledem k tomu, že z dotačního programu lze získat částku na BD v řádu statisíců Kč, myslím, že je lepší podstoupit i proceduru nového řízení. Ale to je samozřejmě čistě na vašem zvážení. Co se týče podpory na odborný posudek, ano, v rámci dotace na RD je ve výši 20 tis. Kč, na bytové domy to bude určitě více, řekl bych odhadem tak cca 30 - 40 tis. Kč. Ale je to pouze můj odhad.

Zdeněk Petrtyl

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko