INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy /
Okna a dveře
/ Nevhodný rozměr a otevírání okna

Nevhodný rozměr a otevírání okna

03.12.2012 | Komentáře: 0 | Přečteno: 2564x

Dobrý den. Nastěhovala jsem se do novostavby, kde jedno okno typ Euro IV78-velikostně přibližně metr výšky a 140 cm šířky-tedy velké, výklopné, jde jen vyklopit ze shora dolu, žádné otevření ze strany, žádná pojistka při otvírání, žádná vícestupňová brzda či jiné zabezpečení. Okno jsem chtěla umýt-vyhákla jsem nahoře systém, tzn. dva kovové plíšky zasunuté do drážek-je to jedinné na čem tohle těžké okno drží. Pak jsem okno položila na parapet - obtížně, protože okno je velmi těžké. Umyla, pak opět asi po dvou hodinách nasadila, protože ven to šlo dobře, ale nasazení je problém. Okénko, které je nad tímto podlouhlým oknem jsem nemohla umýt, protože se k němu nedostanete. Považuji toto jedno okno (ostatní bezproblémová) a manipulaci s ním za nebezpečné. Co s tím? Dům a byt je družstva, jaký postup mám zvolit?

Autor: Dvořáková

Odpověď:

Dobrý den. Problém nastal zřejmě v komunikaci mezi objednatelem (družstvo?) a zhotovitelem. Větší díl viny nese spíše zhotovitel, protože jako odborník měl upozornit toho, s kým jednal, že takovéto řešení bude při mytí činit potíže.

Jinak se však jedná o celkem standardní řešení sklápěcího okna. Problém s ovládáním lze vyřešit i dodatečně doplněním tzv. čisticích nůžek buď jen z jedné nebo z obou stran. Tyto nůžky podrží okenní křídlo ve vodorovné rovině po dobu čištění. Vlastní zavěšení křídla do rámu se musí uživatel naučit, je to jen otázka cviku. Pokud je křídlo natolik těžké, že to sama nezvládnete, je možno nastavit čisticí nůžky tak, aby se křídlo otevřelo jen třeba na 45°. Pak nehrozí jeho vytržení z kování. Pokud by ani to neřešilo Váš problém, nezbylo by než požádat někoho o pomoc, zde už žádná rada nepomůže.

Řešení je, myslím, jednoduché, doporučoval bych obrátit se na družstvo, náprava by měla být otázkou krátké doby.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:Zpět - tlačítko