INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Energetická náročnost budov / Energetický štítek a prodej rodinného domu

Energetický štítek a prodej rodinného domu

08.04.2013 | Komentáře: 0 | Přečteno: 3720x

Dobrý den, pane inženýre, prodávám rodinný domek a nevím, zda jsem povinen si pořídit energerický štítek. Právník ani kupec ho nepožaduje. Eviduje někdo vydané štítky (existuje nějaký registr)? Jsou štítky kontrolované a kým? Od kdy je nutné štítek při prodeji nemovitosti mít? Děkuji vám za informace. S pozdravem

Autor: Jan Zeman

Odpověď:

Dobrý den, při prodeji rodinného domu jste jako jeho majitel jednoznačně povinen průkaz energetické náročnosti (energetický štítek) pořídit a ke kupní smlouvě jej přiložit. Některé realitní kanceláře to zatím moc nereflektují, což ale na věci nic nemění. Je to podle zákona 318/2012 Sb., § 7a, odst. 1. Povinnost platí od 1.1.2013. Registr není a ani nebude, ale od dubna se rozbíhají kontroly ze strany Státní energetické inspekce, postihy mohou být značné.


Mluví se o tom, že pro lidi, kteří ze zásady odmítají pořízení tohoto dokladu sankce vedena nebude a jejich dům bude automaticky veden ve třídě G - mimořádně nehospodárné, ale zatím bych no toto příliš nespoléhal, je to ve fázi pouhých spekulací.

Pokud byste měl o zpracování štítku zájem, rád Vám jej udělám.

Autor: Z. Petrtyl

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko