INKAPO
Energetický specialista a auditor / Novinky / Pozor na informace některých odborných dodavatelů!

Pozor na informace některých odborných dodavatelů!

přidal: Ing. Zdeněk Petrtyl

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je nutno k tomu, aby žadatel mohl dostat finanční podporu na svůj projekt snížení energetické náročnosti budovy, splnit soubor daných kritérií. Jedním z nich je i podmínka dosažení určité hodnoty součinitele prostupu tepla konstrukce podle podoblasti, kterou je možno v rámci tohoto programu dosáhnout. Platí, že nejměkčí požadavek pro je dosažení tzv. požadované hodnoty součinitele prostupu tepla Un,20 [W/(m2.K)] podle ČSN 73 0540-2. Jaká je asi odbornost některých dodavatelů a do jakých obtíží se může zájemce o dotaci dostat, ukazuje následující příklad z nedávné praxe. K ilustraci celého případu uvádím genezi e-mailové korespondence, texty jsou, myslím, dostatečně výmluvné.

Počátek korespondence je uveden v sekci "Otázky a odpovědi" zde. Proč doporučuji objednávku pozastavit je zřejmé z následujícího obrázku - jedná se o kopii "výpočtu" součinitele prostupu tepla navržené skladby konstrukce.

Na zpochybnění zareagovala firma novým výpočtem, který je sice o něco lepší, ale opět se neobtěžuje započíst vliv systematických tepelných mostů, které jsou u provětrávané fasády vždy poměrně zásadní. Výpočet má tedy opět nulovou vypovídací hodnotu! Kopie výpočtu:

Doprovodný text nového zpracování:

"Kolegyně mi poslala Váš email, ohledně řešení fasády ............, kterou u Vás zpracovával pan XY a připomínku firmy Inkapo. Cenová nabídka od pana XY nebyla určitě zpracovávaná na dotaci Zelená úsporám, jinak by musel navrhnout jinou skladbu tepelné izolace. Pan XY zde pochybyl ve zpracování tabulky Výpočtu součinitele prostupu tepla, kde je mylně zadána tloušťka omítky a i další položky.
Přepracoval jsem cenovou nabídku, aby vyhovovala daným požadavkům od firmy Inkapo. Tepelná izolace byla navýšena na 120 mm, což by již mělo vyhovovat požadavku na Zelenou úsporám. Normou doporučená hodnota součinitele prostupu tepla pro vnější stěnu je UN = 0,25 W.m-2.K-1, obvodová stěna má vypočten U = 0,227 W.m-2.K-1. Tímto je požadavek splněn.
V příloze Vám posílám i upravený rozpočet, kde se změnila délka kotevních úhelníků a délka talířových hmoždin. Omlouvám se za nedopatření, ke kterému došlu, a doufám, že nyní bude vše k Vaši spokojenosti."

Ani na druhý pokus tedy není výpočet v pořádku. Bez započtení systematických tepelných mostů výpočet opět o ničem nevypovídá a pokud si investor takto navržené zateplení fasády objedná, vystavuje se nebezpečí, že později dotaci nedostane, neboť nemusí být splněna zadaná hodnota součinitele protupu tepla konstrukce.

Doporučuji tedy všem zájemcům o dotaci Nová zelená úsporám, aby se obrátili na některého z energetických specilaistů, kteří jsou v rámci energetického posudku oprávněni a schopni požadovaný (a v podstatě velmi jednoduchý) výpočet provést.

Po zpracování příslušných podkladů lze dojít k překvapivému závěru. Postup a výsledek jsou předmětem následujících řádků.

 

Provedl jsem výpočet pro fasádu Novabrik Regular. Jedná se o provětrávanou fasádu s těmito konstrukčními prvky (z interiéru):

  • omítka cca 30 mm
  • zdivo z plných cihel 600 mm
  • omítka cca 30 mm
  • břízolit 5 mm
  • tepelná izolace Rotaflex Super, typ FD 01, návrhová hodnota součinitele tepelné vodivosti 0,044 W/(m.K).

Následuje otevřená vzduchová dutina, která již do výpočtu nevstupuje.

Dle údajů na webu www.novabrik.cz vycházím z následujících vstupů:

  • nosný rastr pro fasádu z latí 30 x 50 mm z měkkého dřeva
  • kotevní úhelníky ocelové pozinkované, profil odhaduji na 70 x 2 mm; kotvení na stěnu bez distančních izolačních podložek (dle instruktážního videa na zmíněném webu)
  • počet kotev na 1 m2 fasády je 4 ks, navíc ještě 1 hmoždinka, která fixuje tepelně izolační rohož - ve výpočtu je ale její vliv zanedbán.

Pro stanovení správné tloušťky tepelné izolace je třeba do výpočtu vložit ekvivalentní součinitel tepelné vodivosti λekv zohledňující vliv ocelových kotev (bodových tepelných mostů), dále vliv dřevěného rastru hloubky 50 mm a ne zcela přesného zarovnání tepelně izolačních desek (technická záležitost montáže na stavbě).

Vliv dřevěného rastru a nepřesnosti při aplikaci izolačních desek byl spočten korekcí součinitele prostupu tepla na vliv systematických tepelných mostů ΔU ve výši 0,008 až 0,009 W/(m2.K) v závislosti na tloušťce izolantu.

Vliv ocelových kotev jsem spočítal postupem dle metodiky dle EN ISO 10211-1 (viz např. doc. ing. Svoboda, uvedeno např. v TOB 05/2007). Předpoklady vložené do výpočtu jsou:

  • Rsi = 0,13 m2.W/K,
  • Rse = 0,04 m2.W/K
  • χ= 0,03 W/K - tuto hodnotu jsem nepočítal, ale zřejmě nevyjde menší, spíš o něco větší - nemám k dispozici přesné rozměry vašich kotev; hodnotu jsem převzal ze zmíněného článku z rozboru kotev SiDi.

K výsledku se dochází s využitím následujících rovnic:

  • λeqv = d (U−1 − Rsi − Rse − Rw), kde d je tloušťka tepelné izolace (m), Rw je tepelný odpor nosné stěny, U je součinitel prostupu tepla se započtením vlivu kotev, přičemž ten se vypočte ze vztahu:
  • U = 1 (R + Rsi+ Rse) + (n . χ) / A.

Výpočtem v programu Teplo 2014.4 vychází tyto hodnoty:

Tloušťka izolantu d (m)

0,10

0,12

0,14

0,16

0,18

0,2

0,22

0,24

R= tepelný odpor konstrukce bez vlivu kotev

2,97

3,39

3,83

4,27

4,69

5,11

5,52

5,93

a dále:

Tloušťka izolantu d (m)

0,10

0,12

0,14

0,16

0,18

0,2

0,22

0,24

U = 1 (R + Rsi + Rse) + (n . χ) / A

0,438

0,401

0,370

0,345

0,326

0,309

0,296

0,284

λeqv = d (U−1 − Rsi − Rse − Rw)

0,075

0,078

0,080

0,082

0,085

0,088

0,090

0,093

 

Pokud vložím výše spočítané hodnoty λeqv do výpočtu součinitele prostupu tepla, pak na splnění požadované hodnoty UN,20 [W/(m2.K)] je nutno použít tloušťku výše uvedené izolace 220 mm!

Z toho vyplývá, že:

  1. Vámi navržená tloušťka izolantu 120 mm nesplní žádný z požadavků programu Nová zelená úsporám;
  2. i v případě, že budete fasádu zateplovat bez využití programu Nová zelená úsporám, nebude splněn § 3 zákona 406/2000 Sb.o hospodaření energií, neboť nebudou splněny požadavky na energetickou náročnost pro měněné stavební prvky (není splněna hodnota U stěny dle ČSN 73 0540-2 z dubna 2011;
  3. pokud se investor zúčastní programu Nová zelená úsporám, musí se použít tloušťka izolantu minimálně 220 mm (U=0,296), což umožní využít podoblasti A.1.1; to ovšem za předpokladu, že se dosáhne dalšího z požadovaných parametrů, a sice 0,95 . Uem,R (referenční hodnoty prostupu tepla obálkou), což ale vůbec není jisté vzhledem k tomu, že s podlahou se pravděpodobně nebude hýbat.

Závěr

Dokud se neprovede alespoň předběžný výpočet celkové energetické bilance budovy, nelze zateplení provést bez toho, že se vystavíte různým později neřešitelným rizikovým situacím. Tloušťka izolantu 120 mm je nedostatečná, ať se již jedná o program Nová zelená úsporám nebo ne.

Ještě bych jen závěrem poznamenal, že bych Vám doporučoval provést přezkoumání Vašich výpočtových postupů. Pokud se účastníte programu NZÚ s hodnotami, které jste zasílali dříve a výpočet dostane ke kontrole někdo znalý věci (bývá to například ing. Šafránek, CSc.), pak by se mohlo stát, že investor bude nucen vracet dotaci nebo v lepším případě bude jeho žádost vyřazena.


seznam novinek



Zpět - tlačítko